Kombide Sıcak Su Ve Isı Yok

Potansiyel nedenler arasında kırık diyaframlar ve hava yastıkları, motorlu vanaların arızalanması, termostat veya düşük su seviyesi sorunları bulunur. Bu sorunlardan en az biriyle karşılaşıldığında kazanın basıncı veya termostat ile ilgili bir sorun nedeniyle çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Eğer kırık bir diyafram, hava kilidi veya valfiniz olabileceğini düşünüyorsanız, yeni bir parça ile değiştirilmesi gerekebilir. Bunun için sorunu tam olarak teşhis edebilecek ve gerektiğinde bozuk parçaları değiştirebilecek baymak yetkili kombi servisinden yardım almalısınız.

Kombi Sızıntı Yapıyor

Kombinin su sızdırmasına çeşitli şeyler neden olabilir. Öncelikle sebebi tespit etmek için suyun sızdığı yere bakmanız gerekir. Eğer su değilde gaz sızıntısı var ise kesinlikle müdahale etmemeli ve hemen baymak yetkili servis çağırmalısınız. Bildiğiniz üzere gaz sızıntı ve sıkışması patlamaya dahi sebebiyet verebilir. Eğer su sızıntısı varsa kendiniz de sorunu çözebilirsiniz. Su sızıntısında, en yaygın sebep, pompa contası veya basınç valfi gibi kırılmış bir iç bileşendir. Sızıntı basınç vanasından geliyorsa, kazan basıncının çok yüksek olmasından kaynaklanabilir. Pompa contasından geliyorsa, aşınmış olabilir ve değiştirilmesi gerekir.

Kombiden Islık Ve Değişik Ses Çeşitleri Geliyor

En çok karşılaşılan kombi arızasından birsi olan bu sorun için sistemdeki hava yaygın bir nedendir, alternatif olarak su basıncının çok düşük olması ya da su çekmesi de olabilir. Özellikle eski sistemlerde; ani pompa arızası, tuhaf patlama seslerinden de ortaya çıkmaktadır.

Kombinin yaptığı gürültü türüne göre sahip olduğu problem türünü belirleyebilirsiniz. Örneğin, kaynar su ısıtıcısınınkine benzer bir ses genellikle klingin bir sonucudur. Bu ve bunun gibi problem türleri, kombinin kullanım kılavuzunda yazabilir. Eğer yoksa baymak yetkili kombi servisi arayarak yardım isteyiniz.

Pilot Işık Yanmıyor

Bu sorunun nedeni; Gaz kaynağını durduran kırık bir termoküp olabilir. Ayrıca pilot ışığını dışarı üfleyen bir hava akımı veya pilot ışıkta birikmiş bir birikinti de bu arızaya sebebiyet vermiş olabilir. Bu sorun için en güvenilir ve kesin çözüm kullanım kılavuzunu okumaktır. Eğer sorunun gaz kaynağı ile ilgili olduğunu saptarsanız bir uzmandan yardım almalısınız. Kendi başınıza yapabileceğinizi düşünüp gaz ile kesinlikle uğraşmamalısınız. Sıkışma olması durumunda istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Pilot Işığı Kapalı

Kazanınız çalışmıyorsa, kontrol etmeniz gereken ilk şey, pilot lambasının açık olup olmadığı ve güç kaynağında her şeyin yolunda olup olmadığıdır. Eğer kombi fişe takılıysa, devre kesici anahtarını kontrol edin.

Kombide su sızıntısı

Kazanın çevresinde çok fazla su olduğunu fark ederseniz, bu bir sızıntı olduğunun göstergesi olabilir. Kaçak kazanlar, boşa su akımına ve artan yakıt tüketimine yol açar. Dahası, bir sızıntı kazanı zorlayabilir. Çünkü daha fazla soğuk suyu ısıtmak suretiyle kaybolan suyu telafi etmek zorundadır. Böyle bir durum ile karışı karşıya kalmamak için düzenli olarak yıllık kombi bakımı yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Soğuk Veya Tutarsız Su Sıcaklığı

Duştan/Banyodan yada evin kombiye en uzak çeşmesinden sürekli soğuk su gelmesi, arızalanan kombinin açık bir göstergesidir. Eğer su çok sıcaksa, bu aynı zamanda kazan ünitesi ile ilgili bir sorun olduğunun da işaretidir. İster çok sıcak, ister çok soğuk olsun, bu tutarsız su sıcaklığı genellikle bir arıza belirtisidir. Sıcak su eksikliğinin muhtemel nedeni ısıtma elemanında bir arıza olabilirken, aşırı sıcaklıklar hatalı bir termostattan da kaynaklanabilir.

Metalik Koku / Tat

Bir diğer yaygın kombi sorunu ise metalik kokudur. Musluktan gelen su paslı ise, sorun borularınız veya kazanınızda olabilir. Genelde eski binlarda bu sorun ile karşı karşıya kalınır çünkü evin inşaatında plastik boru yerine demir boru kullanıldığından.

Petrol / Gaz Kokusu

Olağan dışı bir koku, ciddi sorunların işareti olabilir. Hoş olmayan bir yağ veya gaz kokusu hissederseniz, kazanınızın yanındaki pencereleri açın, kontrol valfini kapatın ve evinizden çıkın. Bu sorun, olası bir karbon monoksit zehirlenmesine yol açabilir. Böyle bir şey ile karşılaşırsanız hemen baymak yetkili servis aranmalıdır.

Artan Tortu

Bir arızanın başka bir işareti, suyun çamurlu veya daha yüksek mineral çökeltisi konsantrasyonu ile ortaya çıkmasıdır. Bu durumda kombinizin içeriğini kontrol etmesi için bir uzmana başvurmak en iyi eylemdir. Bununla birlikte, bunu kendi başınıza yapmayı tercih ederseniz, güç ve gaz kaynağının bağlantısını kesin ve suyu boşaltmak için bir hortum takın.

Gürültü, Ses

Kombide bir tıslama yada ıslık sesi duyuyorsanız, bunun nedeni eşit olmayan su dağılımı olabilir. Bu, sistemin aşırı ısınmasına ve hatta tamamen çalışmamasına neden olabilecek demir veya çamur yataklarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bir haşhaş veya çatlama sesi, kazanda artmış bir mineral birikimi konsantrasyonu olduğu ve ısıtma elemanının düzgün çalışmasını engelleyebileceği anlamına gelebilir.

Su Basıncı

Soğuk su ile aynı basınçta akan sıcak su, borularda veya kazan ünitesinde kireç birikmesinden  kaynaklanabilir. Bir başka muhtemel neden, su hattında veya yarı açık bir vanada bir tıkanıklık olmasıdır.

Donmuş Kondens Borusu

Yoğuşma borusu atık gazın yarattığı asidik suyu çıkarmaya yarar. Bu boru dışarıya ve drenaja gittiğinden, kış aylarında donma eğilimi gösterir. Bu boru donarken bazı kazanlar bir uyarı gösterir. Bu sorunun çözümün birkaç yolu vardır, ancak becerileriniz konusunda kendinize güvenmiyorsanız baymak yoğuşmalı kombi servisini çağırabilirsiniz.

Termostat Sorunları

Termostat, kombinizin arızalanmasına neden olan en yaygın elemandır. Termostat doğru sıcaklığı göstermiyorsa veya ısınması gerekmediğinde ısıyı açıp kapatıyorsa, değiştirmeniz gerekebilir. Termostatın doğru ayarlanmamış olması veya ev sıcaklığınızı yanlış değerlendirmiş olmanızdan dolayı ortaya çıksa da, termostatın yıllarca kullanımından dolayı arızalanması da mümkündür.

Kettling

Bazen kombiden kaynar su ısıtıcısı benzeri garip bir ses gelebilir. Bu genellikle ısı değiştiricinin içinde kireç veya çamur biriktiğinde ortaya çıkar.Çöken çamur, ısı eşanjöründeki suyun akışını azaltarak suyun aşırı ısınmasını ve kaynamaya neden olmasını sağlar. Bu genellikle sert suya sahip olan yerlerde olur, ancak her zaman olmayabilir. Bu sorun, elektrik faturanızı önemli ölçüde etkileyebilir ve kazanın ömrünü kısaltabilir.

Kombi Kapanıyor

Kombinizin kendi kendine kapanıyorsa yada bir müddet çalışıp daha sonra kendiliğinden kapanıyorsa su basıncı, termostat veya su akışının olmaması gibi bir sorun olabilir. Bu durumda kombinizin arızalanmasına neyin sebep olduğunu belirlemenin en güvenli yolu bir profesyonel ile iletişim kurmaktır.

Paslanma

Kazanınızda paslanma belirtileri varsa, kombi bakımı için baymak yetkili servisinden bir uzman ile temas kurun. Çünkü pas, kazan arızalarının ana sebebidir. Paslı alanlar geçici bir çözüm olarak bir yama ile kaplanabilir, ancak muhtemelen değiştirilmesi gerekecektir.

Baca Astarı

Uzun süreli kullanım ve yüksek sıcaklıklar, kazanın çevresinde herhangi bir şeye zarar veren ve düşen bir baca astarına neden olabilir.

Pompa Yatakları

Kombiniz çalışmaya başladığı anda bir taşlama sesi duyuyorsanız, su pompasında kötü yataklar meydana gelmiş olabilir. Bu, pompaya ciddi şekilde zarar verebilir veya tahrip edebili. Bu yüzden hemen değiştirilmesi gerekir. Ancak kazan üniteniz eski ise, bir yedek parça bulmakta güçlük çekebilirsiniz ve tamamen yeni bir kombi almanız gerekebilir.

Aşırı Isınma

Kombinin aşırı ısınması durumunda voltajı, güvenlik anahtarlarını ve sıcaklık ayarlarını kontrol edin, çünkü aşırı ısınmanın olası nedeni; sistem kontrollerindeki bir arızadır. Problem ayrıca, kontrol termostatı arızası sonucu devreye alınan yüksek limitli termostat ile de ilgili olabilir.

Kombinin gövdesinden duman geliyorsa

Bu durumda sistem herhangi bir tıkanıklık için kontrol edilmelidir. Ayrıca, kazan dairesindeki fanlar arızalı olabilir. Sistemin kendisinin bir başka muhtemel nedeni de bacadaki sızdırmaz test delikleri veya sızdıran bir bacadır.

Kombi Sistem Yükünü Karşılayamıyor

Bunun muhtemel nedeni, termostatın yanlış ayarlanmış olmasıdır, bu durumda ayarları kontrol etmelisiniz. Bir başka sebep de yanma olabilir, bu durumda alevi, baca ve yanma kalitesini kontrol etmelisiniz.

Kombi Ateşlemiyor

Son olarak, kazan ateşlemezse, çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle, dahili kontrol arızalarının işaretlerini kontrol edin ve bunları sıfırlayın, veya değiştirin. Kombi aşırı ısınmış olabilir ve aşırı ısınma kesilmemişte olabilir. Bir başka olasılık, tedarik sigortasının patlamış olabileceğidir. Bu durumda değişim gerekecektir.

Baymak Telefon

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • 5 + 11 =